Bir Kültür Mirası; Halk Oyunları

Bir Kültür Mirası; Halk Oyunları

Tarihi anlatan, figürlerdir. Ve figürler, geçmişin aynası iken geleceğin kaygısını yok eden rahatlatıcı unsurlardır. Halk oyunları ise bu figürlerin var ettiği, sevinçleri ve kederleri yansıtan tarihi ve kültürel dokulardır.

24 Kasım 2015 - 20:25

Tarihi anlatan, figürlerdir. Ve figürler, geçmişin aynası iken geleceğin kaygısını yok eden rahatlatıcı unsurlardır.   Halk oyunları ise bu figürlerin var ettiği, sevinçleri ve kederleri yansıtan tarihi ve kültürel dokulardır.

 

Halk Oyunları kültürüne gönül vermiş, bu kültürü yaşatmak için çabalayan, nadir kişiliklerden biri olan Rıfat Kırmızızambak ile Kültürel mirasımız olan Halk Oyunlarına yönelik söyleşimizi gerçekleştirdik.

 

Sayın Kırmızızambak, öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

 

 

Öncelikle Merhaba. Ben Rıfat Kırmızızambak, 1973 Bitlis-Mutki doğumluyum. Bitlis’te ikamet etmekteyim. Halk oyunları usta öğreticisi olarak çalışıyorum. 2 yıldır BİFAD dernek başkanlığını yürütmekteyim.

 

 

Kültürümüzü, geçmiş ve gelecek dengesi içinde değerlendirdiğimizde, bugün toplum olarak durduğumuz yeri nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

 

Geçmişte verilen önemi, şimdi ki zaman da göremiyoruz. Bu yüzden durduğumuz yer eskiye nazaran daha da gerilemiş durumda. Kültürümüz bitme aşamasında ve  gerekli destekler alınmazsa tamamen bitecektir.

 

 

“Ağaç Yaş İken Eğilir”

 

 

Bugün gençlerimizin halk kültürüne yeterli önem verdiğini düşünüyor musunuz?

 

 

Düşünmüyorum. Halk oyunları tabandan öğretilmelidir.  Bakanlığın yeni sisteminde 14 yaş üzeri modül bulunmakta bu da 14 yaş altı öğrencilere kurs veremiyoruz anlamına geliyor. Şimdiki nesil kültürden iyice uzaklaştı maalesef kötü alışkanlıklar başladı gençlerimizde.  Eskiden madde bağımlısı gençlerin sayısı çok azdı. Sportif faaliyetler azaldığı için, eskisi gibi önem verilirse gençlerimizi bu bataklıktan tekrar çıkarabiliriz. 

 

 

İşinizi yaparken halktan beklentileriniz nelerdir?

 

Halktan beklentilerimiz, yapılan sosyal faaliyetlere bilinçli olarak destek vermeleri ancak ilimizde ki imkânsızlıktan dolayı aileler sosyal faaliyetleri fazla önemsemiyor. Genç nesillere iş imkânının sağlanmasının istenmesidir. Sorumluluğunu bilen bir toplumun oluşabilmesi için genç kesimlerin, tüm sosyal faaliyetlere katılıp birlik ve beraberliğin halkta paylaşımını benimsetmesi lazım. Halk oyunlarını tabandan öğretmek lazım… Küçük çocuklara 7-8 yaşından itibaren bütün faaliyetlere katılması lazım. Kısacası “Ağaç Yaş İken Eğilir” atasözümüzü örnek verebiliriz ve Kulüpleri desteklemeli, başarılı olan kulübü kucaklayıp yardımcı olmalılar. Bunun yanında yarışmalarda yerlerini alıp birinciyi alkışlamalılar.

 

 

Mesleğinizin en sevilen tarafı nedir?   

 

 

Kültürümüzü,  örf ve adetlerimizi, gelenek ve göreneklerimizi bizden sonra gelecek nesillere aktarıyoruz. Yarışma ve festivallere gittiğimizde farklı yörenin insanlarına örf adetlerimizi göstermiş oluyoruz. Buna da yöre kardeşliği söylüyoruz. Özellikle minik çocuklarımızın yöresel kostümü giyip oyunları sergiledikleri zaman ailelerinin yüzünde ki mutluluğu görmek bir eğitmen için biz eğitmenler için mutluluk verici bir olaydır. Yarışmaların değişik illerde yapılması bu açıdan gezme olanağı bulup farklı kültürleri tanıma fırsatı oluyor. Bir başka güzel yanı ise kendi kültürünüzü en iyi tanıtma imkânıdır.

 

 

Son olarak neler eklemek istersiniz? 

 

 

Sportif faaliyetler hayatımızda değişimi ve insan olarak gelişimidir. Bu güzelliği ertelememiş ve genç yaşta elde etmiş olmak en güzelidir. Bülten 13 ekibi ve çalışanlarına teşekkür ediyor, işlerinde başarılar diliyorum.

 

 

Bizde Bülten 13 ekibi olarak 29 Kasım’da İstanbul-Fatih’te Düzenlenecek olan Türkiye Halk Oyunları Yarışmasında BİFAD ekibine başarılar dileriz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitlis Dernekler Federasyonundan yeni bir hamle!
Bitlis Dernekler Federasyonundan yeni bir hamle!
Bitlis DEVA’dan Cemiyet Başkanına geçmiş olsun ziyareti.
Bitlis DEVA’dan Cemiyet Başkanına geçmiş olsun ziyareti.