Bisikletli Kütüphaneci, BEÜ Öğrencileri ile buluştu

Bisikletli Kütüphaneci, BEÜ Öğrencileri ile buluştu

Bitlis Eren Üniversitesi Basın Yayın ve Radyo Öğrenci Topluluğu, kamuoyunda 'Bisikletli Kütüphaneci' olarak bilinen Hakan Yücel'in konuk olarak katıldığı "Hayallerine Pedalla" adlı söyleşi programı düzenledi.

17 Aralık 2018 - 17:42
Reklam

Bitlis Eren Üniversitesi Basın Yayın ve Radyo Öğrenci Topluluğu, kamuoyunda 'Bisikletli Kütüphaneci' olarak bilinen Hakan Yücel'in konuk olarak katıldığı "Hayallerine Pedalla" adlı söyleşi programı düzenledi.

13 Aralık Perşembe günü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen programa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Demirtaş sözlerine,  programa katılan Hakan Yücel'e, etkinliği düzenleyen Basın Yayın ve Radyo Öğrenci Topluluğu’na, üniversitede düzenlenen tüm etkinliklere katılan öğrencilere, tüm etkinlikleri takip ederek haber yapan ve üniversitenin tanıtımına katkı sağlayan tüm basına, birçok etkinliğe ev sahipliği yapan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yönetimine teşekkür ederek başladı.

Kitapların hayatımızın olmazsa olmazı olduğunu ifade eden Demirtaş, şunları söyledi: "Kitap hayatımıza yön veren bizler için en önemli materyallerin başında geliyor. Bu açıdan bu proje, kitabı anlatan, kitabın önemini ortaya koyan, kitabın insana faydasına vurgu yapması nedeniyle çok önemli bir projedir. Hakan Bey bisikletle köylere gitmek suretiyle kitaba ulaşması nispeten zor olan bir kitleye kitabı ulaştırmak gibi kutsal bir görevi icra ediyor. Gerçekten kutsal. Çünkü insan hayatına yön veren, insan hayatının şekillenmesine vesile olan en önemli kaynak şüphesiz kitaptır. Bu açıdan ben bu etkinliğin organizasyonunda emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyor; sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum."

Sözlerine programa katılanları selamlayarak başlayan Bitlis İl Halk Kütüphanesi'nde görevli Kütüphaneci, namı diğer Bisikletli Kütüphaneci Hakan Yücel kısaca kendini tanıttı.

29 Ağustos 2012'de Bitlis İl Halk Kütüphanesi'nde kütüphaneci olarak göreve başladığını ifade eden Yücel, sunumunda, Bitlis İl Halk Kütüphanesi'nde yaptığı çalışmalar, iyilik serüveni olarak adlandırılan çalışmaların nasıl başladığı, bisikletin bu iyilik serüvenine nasıl dahil olduğu, bisikletli kütüphanecinin nasıl ortaya çıktığı ve nasıl devam ettiği gibi konularını anlattı.

Türkiye'de bin 137 tane halk kütüphanesi olduğunu belirten Yücel, bisikletli kütüphaneci serüvenini şöyle anlattı: "Bitlis İl Halk Kütüphanesi'nde yaşadıklarım, kullanıcılarımla ikili ilişkilerde bana yansıyanlar ve köylere gittiğimde yaşadığım tecrübeler benim için önemli bir temel oluşturdu. Bisikletli Kütüphaneci fikri 18 Şubat 2017 yılında Mustafa Güzelgöz'ü anmak vesilesiyle başladı. Mustafa Güzelgöz 1950'li yıllarda Ürgüp yöresinde yaşamış bizim kütüphaneci üstadımız… Köylere heyetle gittiklerinde yaşadığı bir olay ona köylere nasıl hizmet götürürüm fikrini düşündürmüş. Eşeklerin sırtındaki tahta heybelere kitaplar koyup 36 köye kütüphane hizmeti götürmüş. Bende bu olaydan ilham alarak böyle bir işe başladım. Yaptığım çalışma basında yer alıp büyük bir yankı bulunca 3,5 ayda bana 3 bin 500 – 4 bin adet kitap geldi. Kitap gelmeye başladıkça bende de köylere gitme isteği doğdu. Ben de pek çok köye giderek kitapları çocuklarla buluşturdum. Çocukların yüzünde gördüğüm bu sevinç bana enerji veriyor ve pedalları daha hızlı çeviriyorum."

Program, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Demirtaş'ın Hakan Yücel'e çiçek ve çeşitli hediyeler takdim etmesinin ardından hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tatvan'da İkinci Bir Emre Kadar Sokağa Çıkma Yasağı!
Tatvan'da İkinci Bir Emre Kadar Sokağa Çıkma Yasağı!
Şehirlerarası Yolculuklarda Yaşanan Sıkıntılar
Şehirlerarası Yolculuklarda Yaşanan Sıkıntılar