Reklam
  • Reklam
Bitlis’te inci kefali av yasağı koordinasyon toplantısı...

Bitlis'te inci kefali av yasağı koordinasyon toplantısı yapıldı

Van Gölü ve havzasındaki iç sularda yaşayan inci kefalinin, üreme dönemi boyunca korunması amacıyla toplantı düzenlendi.

13 Mart 2018 - 18:24
Reklam

Van Gölü ve havzasındaki iç sularda yaşayan inci kefalinin, üreme dönemi boyunca korunması amacıyla toplantı düzenlendi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü organizasyonuyla valilik konferans salonunda düzenlenen toplantıda, inci kefali balığını korumaya yönelik önlemler konuşuldu.

 

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünde görevli Mehmet Gündoğdu, Türkiye'nin kaynaklarının sonsuz olmadığını söyledi.

 

Özellikle inci kefali konusunda Bitlis ve Van'ın önemli adımlar atması gerektiğini belirten Gündoğdu, kaynakların verimli kullanılması, inci kefali popülasyonunun muhafaza edilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Şener Kalya ise inci kefalinin bölge insanı için çok önemli olduğunu ifade ederek, "Bundan geçimini sağlayan aileler var. Balığın ürediği dönemlerde uygulanacak av yasağı konusunda daha hassas olunması gerekiyor." dedi.

 

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ)  Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akkuş, YYÜ İnci Kefali Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde görevli Dr. Ataman Altuğ Atıcı, Van Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Muhammet Demir ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Su Ürünleri Mühendisi İlbey Doğan sunum yaptı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mutkili kadınlara
Mutkili kadınlara "Aile içi iletişim" semineri
Bitlis’te el yapımı patlayıcı infilak etti: Bir asker hayatını kaybetti, bir asker yaralı
Bitlis’te el yapımı patlayıcı infilak etti: Bir asker...