Bitlis’te işaret dili kursuna yoğun ilgi

Bitlis'te işaret dili kursuna yoğun ilgi

Bitlis Gençlik Merkezince açılan işaret dili kursuna vatandaşlar ilgi gösteriyor.

01 Ocak 2018 - 16:36
Reklam

Bitlis Gençlik Merkezince açılan işaret dili kursuna vatandaşlar ilgi gösteriyor.

Kursta işaret diliyle basit cümle yapıları, sıfatlar, fiiller, soru cümleleri ve diyalog örnekleri ile parmak alfabesi öğretiliyor.

Kurs eğitmeni Betül Yıldız, iki grup şeklinde düzenlenen kursa çoğunluğu üniversite öğrencisi 50 kişinin katıldığını söyledi. 

Türkiye'de birçok işitme engellinin bulunduğunu, bu kişilerin özellikle resmi kuruluşlarda ve günlük yaşantılarında kendilerini ifade etmekte sıkıntı yaşadığını anlatan Yıldız, "Düşünsenize aklınız ve iradeniz yerinde, tüm bedeniniz işlevsel halde ama siz kendinizi ifade edemiyorsunuz. Bu yüzden işaret dilini öğretiyoruz. Kursumuz 120 saat sürüyor." dedi. 

Kursiyerlerden Murat Sırma ise babasının küçükken geçirdiği hastalık nedeniyle işitme engelli olduğunu anlattı. 

Babasını daha iyi anlamak için bu kursa katıldığını belirten Sırma, "İşitme engelliler hayattan çok geri kalıyor. Onlara kulak vermemiz lazım. Duymamak ellerinde olan bir şey değil. Bu kurs bize çok şey kattı." diye konuştu. 

Kursa katılan üniversite öğrencisi Ayfer Balcı da dördü işitme engelli 7 kardeşinin bulunduğunu anlatarak, "Kardeşlerimi daha iyi anlamak ve duygularımı ifade etmek için kursa geldim. Şimdi daha iyi iletişim kuruyorum. Burada öğrendiklerimi tatillerde onlara öğreterek daha iyi anlaşacağım." ifadesini kullandı.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİGACEM'den Başkan Aksoy'a ziyaret
BİGACEM'den Başkan Aksoy'a ziyaret
DBP'li eski belediye başkanına 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi
DBP'li eski belediye başkanına 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi