Tatvan’da Eğitim Camiasını şok eden karar!

Tatvan'da Eğitim Camiasını şok eden karar!

Tatvan Sadullah Gencer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Müdür yardımcısı olarak görev yapan Muhammed Zaid Doğru ile ilgili Tatvan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturma sonucu verilen ve daha sonra Bitlis İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün teklifi Bitlis Valiliğinin oluruyla uygulanan cezai işlem adeta eğitim camiası ve kamuoyunda şok etkisi yarattı.

09 Şubat 2018 - 11:39
Reklam

Tatvan Sadullah Gencer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Müdür yardımcısı olarak görev yapan Muhammed  Zaid Doğru ile ilgili Tatvan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturma sonucu  verilen ve daha sonra Bitlis İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün teklifi Bitlis Valiliğinin oluruyla  uygulanan cezai işlem adeta eğitim camiası ve kamuoyunda şok etkisi yarattı.

 

Zaid Öğretmen: tüm Tatvan kamuoyu ve Eğitim camiasında tanınan, bilinen çalışkanlığı, dürüstlüğü ve liyakatiyle parmakla gösterilen ender öğretmen ve okul yöneticilerinden biridir. Hakkında güya yürütülen disiplin soruşturmasında hem uyarı cezası verilmiş, hem de okulunda yürüttüğü müdür yardımcılığı görevinden alınarak Tatvan İlçesi Fatih Ortaokuluna öğretmen olarak ataması yapılmıştır. Bizde bu süreçte bir gazetecilik sorumluluğu alarak ve Hz Ali'nin ifade ettiği gibi 'Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.' düsturuyla hareket edip bu haberi yapmayı uygun bulduk.

 

Cezai işleme gerekçe olan olaya kısaca değinmemiz gerekirse hiçbir resmi bağlayıcılığı olmayan aşağıda vermiş olduğumuz okulun Whatsapp grubunda yaşanan bir diyalog üzerine okul müdürünün talebiyle açılan soruşturma neticesinde böyle bir karar verildiğini görmekteyiz.

 

Zaid Öğretmen hakkında kısa bir kamuoyu araştırması yapıldığında: Çalıştığı okulla ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı, okulun önünde bulunan yoldan geçenlerin bile çalışkanlığına şahit olduğu, çalıştığı okulu devlet görevi olarak görmeyip, görevini ve okulunu kendi evi gibi benimseyip, en üst düzeyde sahiplenmişlikle yapan örnek bir eğitimci kimliğine sahiptir. Zira geçmiş dönemlerde bu çalışkanlığına şahit olan üst yöneticiler tarafından iki adet teşekkür belgesi ve iki adet başarı belgesiyle ödüllendirilmiş bir öğretmen ve okul yöneticisi olup bu ödülleri de tamamen hakkıyla üst yöneticilerin takdiriyle aldığı da tüm kamuoyunca bilinmektedir.

 

Zaid Öğretmen: mesleğini yaklaşık 15 yıldır öğretmen ve idareci olarak ifa etmektedir. Mesleki hayatı boyunca sayısız yerel ve ulusal eğitim, seminer ve kurslara katılımcı ve eğitici olarak katılmış ve hepsinde başarılı olmuştur. Bu etkinliklere katılırken tek gayesi olmuş, çalıştığı okula ve öğrencilerine daha fazla faydalı olmak istemiştir. Bir dönem Bitlis İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Eğitici Bilgisayar formatörlüğü ve İl Koordinatörlüğü görevinde dahi bulunmuştur. Çalıştığı okula ısrarlı çalışmaları ve ulusal düzeyde katılım sağlayarak Türkiye genelinde çok sınırlı sayıda okula verilen CİSCO Networking Akademi yetkisini alarak, okuldaki öğrencilerinin mesleki hayatlarında onlara referans olması açısından sayısız öğrenciye bu kursu vererek sertifika almalarını sağlamıştır. Ayrıca yine çalıştığı okul adına spor kulübü kurarak bugüne değin okulundaki ve Tatvan'daki birçok öğrenci için gönüllü olarak basketbol kursları açarak öğrencilerini turnuvalara hazırlayıp bu alanda da birçok başarıya imza atmış örnek bir öğretmendir.

 

Cumhurbaşkanımız dahi bir çok platformda ABD ve Trump için ifade ettiği bir ifade olan 'Edepsizlik Etme'  ifadesi Yargıtay 18. dairesi tarafından benzeri bir disiplin olayının yargıya taşınması neticesinde  "Sanığın katılana yönelttiği sözlerin, katılanın onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp, ağır eleştiri ve kaba hitap tarzı niteliğinde olduğu ve hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı gözetilmeden, yasal olmayan ve yerinde görülmeyen gerekçe ile ceza verilmesine yer olmadığı kararı verilmesi gerekmektedir." şeklinde emsal bir karar vermiştir. Zaid Öğretmen ile ilgili soruşturma konusu Whatsapp yazışmalarına bakıldığında, yazışmayı ve sataşmayı başlatan taraf olmadığı net bir şekilde ortadadır. Akabinde kendisiyle aynı okulda, aynı görevde çalışan müdür yardımcısının kendisine 'Sizde işinizi doğru yapın' söylemine karşılık olarak kullandığı apaçık ortadadır. Zira Yargıtay 18.dairesinin emsal kararı da aynen bunu kastetmektedir. Bir kişiye değil kişinin eylemine ve sarf ettiği ifadesine karşı hakaret amacı gütmeden ağır eleştiri olarak ifade edilmiştir.

 

Tüm bilgi ve belgeler ışığında olayı değerlendirdiğimizde geçmişi başarı, fedakarlık ve örnek bir Eğitimci göstergeleriyle dolu olan Zaid  Öğretmene, Yargıtay 18. dairesinin cezai işlem yapılmasına yeri yoktur dediği, ağır tahrik ve sataşma neticesinde kullandığı bir ifadeden dolayı kendisine verilen yukarıda belirttiğimiz cezaların çok ölçüsüz ve tutarsız olduğu apaçık ortadadır. Birçok Danıştay içtihadında Memurlara disiplin işlemine konu olmuş bir eylemden dolayı iki ceza verilemeyeceği ilkesi ülkemizde oturmuş bir hukuk normu iken böyle bir cezanın verilmiş olması çok manidar görünmektedir. Bu günlerde hangi Eğitim yöneticisine dokunursanız bin ah işitiyorsunuz. Zira Öğretmenler arasında okul yöneticisi olmak isteyen öğretmen sayılarının gün geçtikçe azaldığı, kendilerine birçok görev verildiği ve karşılığında aldıkları ücretinde dişe dokunur bir ücret olmadığını işitirsiniz. Birçok okula yönetici bulunamadığı, yalvar yakar yöntemlerle bazı öğretmenlerin okul yöneticisi yapılmaya çalışıldığını duyarsınız. Eğitim yöneticiliğinin cezp edici olmadığı ve eğitim yöneticilerinin birçok görev ve işle meşgul oldukları eğitim yöneticisi bulunamadığı bir dönemde, Zaid Öğretmen gibi bir öğretmenin habere konu edindiğimiz bu olayla ifa ettiği okul yöneticiliği görevinden alınması ve başka bir okula öğretmen olarak tayin edilmesi Tatvan Eğitim camiası zihninde ve tüm kamuoyunda vicdanları sızlatan bir karar olmuştur. Zira bizde tüm kamuoyu nezdinde şu soruları tüm yetkililere sormayı kendimizi mükellef sayıyoruz.

1-Zaid Öğretmenle ilgili bu işlem tesisine kadar başka bir işlem ve soruşturma yapılmış mıdır?

2-Zaid Öğretmen bir okul yöneticisi olarak hangi görevlerini yerine getirmemiş ya da getirememektedir?

3-Zaid Öğretmene bu cezaları verirken başka etkenleri mi, göz önünde bulundurdunuz?

4-Zaid Öğretmene bu cezaları verirken vicdanlarınız hiç sızladı mı?

5-Zaid Öğretmene tasvip etmediğimiz ifadesi karşılığında verdiğiniz cezalar vicdanen ağır ve ölçüsüz cezalar değil midir?

6-Tatvan da eğitim camiasında yaşanan bu tarz olayların hepsine böyle cezalar verilmekte midir, yoksa bir çok daha ağır ceza gerektiren olay ve kusurun üzeri çeşitli yollarla kapatılıp sümen altı  edilmekte midir?

 

Verilen cezalara bakıldığında bu soruları arttırarak devam edebiliriz ancak, başta da ifade ettiğimiz gibi haksızlık karşısında bizde üzerimizdeki sorumluğu yerine getiriyoruz. Bizde dikkatimizi çeken bu olay ve neticesi bir öğretmene verilen böyle bir cezayı kamuoyuna açıklamayı uygun gördük. Kararın nasıl alındığını ve bu karara götüren başka etkenler olup olmadığı hususlarında takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuyla paylaşıyor, bu olayın takipçisi olacağımızı tüm kamuoyunun bilmesini istiyoruz.

YORUMLAR

 • 27 Yorum
 • TATVAN ESNAFI
  7 ay önce
  Bu sorumsuz yöneticiler yanlarına kar kalacağını tahmin etmesinler. Bu haksız davranışları uzun süre yüzlerine okunarak misliyle beden ve ruhlarına yansıyacaktır. Rüyalarına girerek rahat uyku göremeyeceklerinden eminim. Ayrıca bir kısım eğitim camiasına sesleniyorum, kafanızı deve kuşu gibi kuma saklayarak bu haksızlığa sesiz kalın yarın ayni surun kapınızda olacaktır bunu biliniz.
 • Kader
  7 ay önce
  Zait hocamiza yapi*** bu vicdansiz insanlar cekemediler onu isini iyi bilen bir hocaydi ideal disiplinli biriydi asil okul muduru ve orda ka*** sorumsuz hocalari atmalari lazim . Gecen sene 12. sinif ogrencilerini surekli atmakla tehdit eden okul muduru o kultugu haketmiyor o kultuga oturmakla ne ogretmen olunur nede mudur zait hocamizi haksiz yere atilar cogu ve ozellikle matematik dersleri bos gecerdi ama okul müdürü hicbir sey yapmadi hem ogrencilerin hakini yediler hemde isini iyi yapan zait hocamizin Allah biliyor hocam iyi niyetinizi insallah adalet yerini bulur saygillar hocam ellerinizden operizz.
 • öz can
  7 ay önce
  Daha once yaptigim yorumlara bakarak yanliş anliyan bi kac hocam var okul muduru ve yardimcilari isini yapmiyor dedigim cumlede genelleme yapmadim onlar zaten kendini biliyorlar o okulda gercekten dogru durus egitimci de var koltuk sevdasi o***larda var dogrulari hak yerini bulur insallah
 • öz can
  7 ay önce
  Daha once yaptigim yorumlara bakarak yanliş anliyan bi kac hocam var okul muduru ve yardimcilari isini yapmiyor dedigim cumlede genelleme yapmadim onlar zaten kendini biliyorlar o okulda gercekten dogru durus egitimci de var koltuk sevdasi o***larda var dogrulari hak yerini bulur insallah
 • murat
  7 ay önce
  o mahkeme öyle bir mahkemedir ki hâkimi Allah\'tır o mahkeme öyle bir mahkemedir ki şahidi Allah\'tır o mahkeme öyle bir mahkemedir ki delilleri çok sağlamdır. Dik dur Zahid kardeş
 • Mamoste
  7 ay önce
  Ah u Wah Deve sormuşlar boynun eğri. Demiş nerem düzgün ki. Eğitimden anlamayan yalaka suluk gibi tipleri eğitimin başına getirirse bu olayların yaşanmasi kaçınılmaz olur.daha dün Çorlu daki eğitim rezaleti v.b olaylar ülkenin eğitiminin nereye gittiğini gösteriyor. Bir toplumunu tembellestiren bir eğitim modelini genç nesillere dayatirsaniz verim alamazsınız. Özellikle işin başına geçen liyakatsiz ve yalaka tipli koltuk aşiklarindan bir sonuç beklemek hayal olacaktır. Özellikle sendikaların adam gibi duruş sergilemelerini bekliyorum. Olayın bu aşamaya gelmesine sebep o*** okul müdürü ilce ve müdürlerinin kendilerini bir daha gözden geçirmeleri gerekiyor. Bu tür haksiz ve gereksiz olaylarla meşgul olacağınıza eğitim ile ilgili projeler yapın. Gençlerin rruhsal zihinsel ve sosyal durumlarını geliştirecek çalışmalar yapın. Zahid hocama yapı*** haksızlığa protesto ediyorum. Üzülme kardes . Buda gelir buda geçer Gün olur devran döner Ağlayan bayram eder.
 • Asil doğru
  7 ay önce
  Bizler müslümansak eğer Kuran-i Kerimi dinlememiz lazim değil mi. Bitlis bülteni sizde müslümansaniz bu mesajı yayımlarsanız sansürlemezsiniz Ey inananlar! Eğer bir fâsık/ya*** haber taşıyan size bir haber getirirse, onun doğruluğunu araştırınız. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de, sonra yaptıklarınıza pişman olursunuz. Hucurat 6.
 • Müminun
  7 ay önce
  Bu ayet ile haberin ya*** oldugunu idda ediyorsunuz. Zaid öğretmene verilen cezanın doğru olmadığını , Zaid öğretmenin Sadullah Gencerden gonderilmedigini, idareciliginin iptal edilmediğini söylüyorsun. İnsanlarda etki bırakmak için ise Allah\'ın ayetlerini kul***ıyorsunuz. Sorarım size, Zaid öğretmen ile helallestikten bir hafta sonra cezanın uygu***ması için İl müdürlüğüne yazı gönderen ve cezanın çıkmasını sağlayanlar Allah\'ın kaç ayetine aykırılık göstermişlerdir. İşte asıl fasık bunlar değil mi?
 • özcan
  7 ay önce
  https://imzakampanyam.com/-zaidhocasucsuzdur-imza-kampanyasi# Sizde katilin hocamiza destek cikalim
 • Öz can
  7 ay önce
  Zaid oğretmen dogru durus bir egitimci oldugu icin bu suclamayi yaptiniz okul muduru bir egitimci degil bir çete gibi o okulda bnce gecen yiln mezunuyum ygs ogrencileri oldugumuza ragmen bizimle degil ilgilenmek muhatap olmayan idareciler vardi gecen sene mat edebiyat derslerimiz bis geciyirdu hocalarimiz nadiren derse geliyorlardi okul muduru vbunu bildigi halde hic ilgilenmedi zaid hoca yoktu okul yerlerdeydi dogru bir egitimci yoktu o okulda okulda daha once de benzer bir olay vardi sewdigimiz bir ogretmeni tekrar ayni okul muduru tarafindan o okuldan gidilmesini istedi bzm hocamiz kabullenmeyince bu sefer suclayarak gondermeyi basardi biz buna karsi cikmaya calissakta bizi disiplin cezlariyla okuldan atmayla tehtitte bulundu bnce ceza alacak biri varsa oda okul muduru ve suc ortaklari bu cezayi zaid hacam hak etmedi
 • Abdullah
  7 ay önce
  Zahit hoca kendini kanıtlamış tatvanın değerli bir öğretmenidir, buna dünyada da ahirette de şahitlik ederim. Demekki "Zalim izzetinde, mazlum zilletinde kalıp buradan göçüp gidiyorlar. Demek bir mahkeme-i kübrâya bırakılıyor.
 • Öz can
  7 ay önce
  Ne yazık ki böyle çalışan insanları bu ülkede görmek istemiyorlar. Halbuki Zaid öğretmen her işini layıkıyla yapan örnek bir öğretmen, örnek bir insan. Bu işin içinde başka şeyler vardır. Resmen Zaid hocayı harcamaya çalışmışlar. Ben onun eski bir öğrencisi olarak bu durumu kabul edemem. Vicdanı o*** herkes bu işin ne kadar yanlış olduğunu görür. Asil bu cezayi zaid ögretmen degil okul muduru almali okul mudurun o kultuğu hak ettigini dusunmiyorum Okulumuzda gecen sene matematik dersleri,edebiyat dersleri coğu bos gectigi halde okul muduru buna goz yomarak ygs hazir***an ogrencilerle ilgilenmiyorlardi Sadullah genceri okul muduru sadece o okulda egitimci degil okulda bir çete basi olarak gorunur sanki Zaid ogretmene bu okuldan git bu okul durustlerin yeri degil dediler syn zaid hocam bunu kabul etmediginden doleyi boyle bi yol denediler ADALET yerini bulur inşallah Ellerinden operim sayin zaid hocam
 • Elif
  7 ay önce
  Katiliyorum size adalet yerini gorsun
 • Elif
  7 ay önce
  Katiliyorum size adalet yerini gorsun
 • Elif
  7 ay önce
  Zait hocaya bu vicdansizligi yapanlar gun yuzu gormesinler insallah hep iyilerin basi yaniyor isini iyi yapanlarin basi yaniyor asil ogrencileri hep okuldan atmakla tehdit eden okul muduru gorevini iyiye kul***mamistir matematik dersleri ve diger dersler bos gecerdi ,isini yaptigi icin zait hocayi ortadan kaldirmak istediller hak adalet yerini bulacak ellerinizden operiz zait hocamiz
 • Öz can
  7 ay önce
  Sadullah gencer mtal da tek bir idareci vardi sorumlulugunu tam olarak yerine getiren o da zaid hocaydi. Okul muduru sorumsuz bir kisiydi gectigimiz yil gencerde okudum derslerin çoğu boş geçiyordu matematik dersimiz sözde altı saatti haftada ama mat hocamiz nadiren derse gelirdi aynisi edebiyat turkçe icinde gecerliydi ve okul muduru bunlari bilmesine rahmen ilgilenmiyordu. Geçen sene zaid hoca bitlis nurullah eren de gorev yaptigindan dolayi gencerin 12.siniflari ile basta okul muduru ve yardimcilari ilgilenmiyordular ondan onceki yillarda zaid hoca cok yardimci oluyordu Gencer okulu hic bir zaman gorev yaptigi isyeri, okul olarak degil kendi evi kendi mali imis gibi bakardi zaid hocaya yapi*** haksizligi bir an once fark edilir umarim ADALET YERINI GORSUN lutfen
 • Ömer
  7 ay önce
  Ben, Zahit hocanın bir öğrencisi olarak bu haksız karardan en kısa sürede dönülmesi gerektiğini söylüyorum. Kısa bir anı, Soytarılar gelip okuldaki öğrencilere sataştığında hemen müdahale etmişti. Ona bıçak bile çektiler. Ama o bizi korumak için ne gerekiyorsa yaptı. O bir öğretmenden çok öteydi.
 • Meçhul Yolcu
  7 ay önce
  Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz derler ya, söz tecelli etti tekrar. Zaid hocanın eğitim adına Tatvan\'da neler yaptığını, ne fedakarlıklarla hiç karşılık beklemeden, gece gündüz çalıştığını yakın çevresi de Milli Eğitim camiası da çok iyi biliyor aslında. O kendine yakışanı her zaman en güzel şekliyle yaptı. Tabi ona bu cezayı layık görenler de kendi değerlerini ortaya koymuş oldu. Ama kaybeden Zaid hoca değil emin olun, kaybeden Tatvan ve eğitim camiası. Bir de olaya şu boyuttan bakmak gerek: Eğer Tatvan halkı Zaid hocaya sahip çıkmazsa yani bu haksız uygulamaya rıza gösterirse bilin ki bu şekilde yönetilmeyi ve gerçek eğitimcilerin harcanmasını göze almış demektir. Sonuç da “Allah her dönemin hükümdarını halkın kalbine göre gönderir.\" Varsın gerisini kaybedenler düşünsün....
 • El Hüseyini
  7 ay önce
  Meçhul yolcu kimsiniz bilemiyorum ama tespitleriniz çok doğru. Bu haksızlık mutlaka cezasını bu dünyada olmasa da Allah katında bulacaktır.
 • Rahmi asrak
  7 ay önce
  Basiretsiz idareciler ko***ya ve mendil tutan personeller isterler Zahit hocamdanda bunu almayacaklarını bildikleri için körler sağırlar bir birilerini agirlar kimin umurumda kaliteli öğrencinin yetistirilip yetistirilmedigi kendilerin e sorgusuz sualsiz itaat edilsin işler tamam demek
 • ali
  7 ay önce
  Siz madem bir sorumluluk ustlendiniz ve bu haberi yaptınız o zaman sorumluluğunuzu tam olarak yerine getirin.mesela zaid hocanın bu soruşturma sürecinde başka okullara yönetici olma karşılığı dosyanın kapatılması yönünde tehdit edilip edilmediğini de bir zahmet arastirirsaniz makbule gecer.
 • cansu
  7 ay önce
  Bu haberi okuyunca çok üzüldüm. Zahit Hocamın bu cezayı hak etmediği açıktır. Okulda bize yapmadığı fedakarlık kalmadı. Çok geçmiş olsun. Bu cezayı verenler elbet bunun hesabını vereceklerdir.
 • Ahmet
  7 ay önce
  Yetkilileri tebrik etmek lazım. Liyakatsizligin Cirit attığı memleketimizde harcayacak başka adam kalmamış anlasi***.Pardon liyakatin adının yalakalik olduğunu unutmuşum bir anda.
 • Halil ibrahim
  7 ay önce
  Gerçekten çok ağır olmuş. Zaid hoca alırdı öğrencilerini spor salonuna götürür, basket ogretirdi. Hiç usenmeden hatta severek okulun etrafına yüzlerce ağaç dikti. Her okulda onun gibi bir idareci olsa okullarda sorun kalmaz. Yazık bu kararı verenlere. Hepsini kınıyorum.
 • Kadir Pınaroğlu
  7 ay önce
  Böyle çalışkan ve değerli bir meslektaşımızın ceza görmesi kabul edilecek bir durum değil.. Yetkililerin yakın zamanda durumu iyice araştırıp adaletle düzelteceğini ümit ediyorum..
 • mehmet
  7 ay önce
  Zahit hocayı çok iyi tanıyan biri. Zahit hocayı çok iyi tanıyan biri olarak şunu söyleyebilirim, arkadaşım bu muameleyi kesinlikle hak etmemiştir. Umarım bu yanlış ve haksız karardan en kısa zamanda dönülür. İnsanları bu kadar kolay harcamak akıl karı değil. Rabbim hakkımızda hayırlısı nasip etsin.
 • TATVAN ESNAFI
  7 ay önce
  STOP.STOP.STOP Arkadaşlar yoru..STOP.STOP.STOP Arkadaşlar yorumlarda herkes olayın mağduriyetine değinmiş çoğumuz gerçekleri atlamışız. Gerçekler hanım efendi öğretmen ihtiyacı olan reklamı gerçekleştirmiştir. Ancak bu reklamların devamı eğitim camiası, sokaktaki insanlar ve okul öğrencilerine kadar yansıyacaktır. Sözde eğitimci sokağa çıkamayacak ve sürekli arkasına bakmak zorunda kalacaktır. Gelelim okul Müdürü ve ekibine YAZIKLAR OLSUN kendi içinizdeki bir meseleyi çözemeden topluma yansıttınız bizlere ve öğrencilerimize hiç bir şey veremeyecek durumdasınız işte siz busunuz. Gelelim meseleye mesele bir öğretmenin mağduriyeti değil bu saatten sonra ilçenin tüm veli ve öğrencilerin meselesi haline gelmiştir. Bu mesele topluma mal olmuş olmasından dolayı ben bir Esnaf olarak bir çok Tatvanlı esnaf gibi, veli gibi, yazıklar olsun. Bu kısaca Milli Eğitim Müdürü,Okul Müdür, görevli Muhakkik, Bahsi geçen Sözde eğitimci bayanın oluşturduğu bir KOMPAS tır...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİGACEM'den Başkan Aksoy'a ziyaret
BİGACEM'den Başkan Aksoy'a ziyaret
Tarihi Feyzullah El Ensari Türbesi ziyarete açıldı
Tarihi Feyzullah El Ensari Türbesi ziyarete açıldı