Ters laleler Bitlis dağlarındaki yerini aldı

Ters laleler Bitlis dağlarındaki yerini aldı

Dünyanın en nadide çiçeklerinden birisi olarak gösterilen ve Anadolu’da “Ağlayan Gelin” olarak bilinen Ters Laleler, Bitlis’te dağları süsledi.

26 Nisan 2021 - 13:32 - Güncelleme: 26 Nisan 2021 - 13:37

Birçok efsaneye konu olan ve yılda sadece 15 gün açan bu nadide çiçekler görsel şölenleri ile fotoğraf sanatçılarının uğrak noktası oluyor. Bu yıl açması ramazan ayına denk gelen lalelere ulaşmanın biraz zor olduğunu belirten Fotoğraf Sanatçısı Emrah Kendilci, ”Bugün fotoğrafçı arkadaşlarımız ile ağlayan gelin olarak bilinen ters lale çekimine çıktık. Yaklaşık 2 saatlik bir dağ yürüyüşü yaptıktan sonra 1500 rakımlı bölgeye ulaştık. Bu ters laleler Bitlis-Mutki arasında bulunuyor ve yılda 15 gün açan bu laleler ender bulunan bir çeşit. Fotoğrafçı arkadaşlarımız ile güzel fotoğraflar çekip arşivlerimize ekledik. Ters Lalelerin koparılması veya başka bir yere taşınması yasak, yasal olarak cezai hükümleri var. Bu güzellikler Bitlis’imize her zaman değer katacaktır” dedi.

Bitlis’te tarihi yapıları ve manzaraları fotoğraflayan Yusuf Karasu, “Bugün ters laleleri çekmeye geldik. 2 saatlik yürüme bizi yorsa da bu harika güzellikleri fotoğraflamak bizlere keyif verdi ve yorulmamıza değdi.” dedi.

İlk defa ters laleleri gören ve fotoğraflayan İsmail Buhan ile Ümit Demiryol bu doğa harikası çiçeklerin muhteşem bir görsele sahip olduğunu belirttiler.

Ters Lalelerin koparılması veya başka bir yere taşınması kanunen yasak ve bu yasağı ihlal edenlere Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 80 bin 465 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitlis Dernekler Federasyonundan yeni bir hamle!
Bitlis Dernekler Federasyonundan yeni bir hamle!
Bitlis DEVA’dan Cemiyet Başkanına geçmiş olsun ziyareti.
Bitlis DEVA’dan Cemiyet Başkanına geçmiş olsun ziyareti.