Vali Ustaoğlu ve Rektör Yardım, 23 Nisan mesajı yayımladı

Vali Ustaoğlu ve Rektör Yardım, 23 Nisan mesajı yayımladı

Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu ve Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

23 Nisan 2018 - 19:23

Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu ve Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Vali Ustaoğlu, mesajında, dünyada ilk defa çocuklara armağan edilen, bayram olma özelliğini taşıyan ve tüm dünya çocuklarının Türkiye'de buluştuğu gün olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 98. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Kurtuluş Savaşı'nın en önemli dönüm noktası olan 23 Nisan 1920'nin, milletin bağımsızlık ve özgürlük iradesini tüm dünyaya ilan ettiği tarih olduğunu kaydeden Ustaoğlu, mesajında şunlara yer verdi:

"İstiklal mücadelemiz, ülkemizin o günlerde içinde bulunduğu her türlü güçlük ve olumsuz şartlara rağmen ilk meclisimizin ortaya koyduğu 'Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir' şiarı sayesinde kazanılmıştır. Milletimizi ortak bir gaye etrafında bir araya gelerek birleştiren ilk meclisimiz, vatan sevgisinin, birlik ve beraberliğin ve hür yaşama uğruna sergilenen fedakarlığın en güzel timsali olmuştur."

15 Temmuz darbe girişiminde gazi meclisin hain terör örgütünce bombalanması, aziz milletin ülkesine ve vatanına olan sadakatini bir kez daha ortaya çıkardığına vurgu yapan Ustaoğlu, darbe girişiminin milletin kararlı şekilde hainlerin karşısında dik durarak onlara hak ettikleri cevabı en güzel şekilde vermesiyle sonuçlandığını hatırlattı.

 Ustaoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dünyanın geleceğini şekillendirecek olan çocuklar arasındaki karşılıklı dostluk, sevgi ve saygı duygusunun aşılanmasını sağlayan bu bayramla daha o günlerde uluslararası dostluğa ve barışa giden yolun çocukların elinde yükseleceğini öngörmüştür. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ulusal kurtuluş mücadelesi uğrunda can veren şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnetle anıyor, tüm dünya çocuklarının ve bütün ulusumuzun, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyorum." ifadelerini kullandı.

Rektör Yardım ise 23 Nisan 1920 tarihinin şüphesiz millet için bir dönüm noktası olduğunu, milletin bu tarihte Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni kurarak istiklal ve istikbal mücadelesini canı pahasına yönettiğini kaydetti.

Milletin birlik ve beraberlik ruhu içinde güçlü Türkiye'nin temellerini bu dönemde attığını aktaran Yardım, mesajında şunları kaydetti:

"İnanıyorum ki milletimiz dün olduğu gibi bugün de tarihi tecrübesine yaraşır bir sorumlulukla geleceğe doğru emin adımlarla ilerleyecektir. Bu doğrultuda geleceği emanet edeceğimiz çocuklarımızın, aziz milletimizin bu kahramanca mücadelesini ve güçlü Türkiye'nin temellerini attığı istiklal ve istikbal mücadelemizi, bir bayram olarak kutlaması son derece anlamlıdır.

Bu vesileyle Kurtuluş Savaşımızı sevk ve idare eden aziz kahramanlarımızı şükranla ve rahmetle yad ediyor, aynı zamanda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutladığımız bu anlamlı günün dünyanın bütün çocuklarına mutluluk ve güzel bir gelecek getirmesini temenni ediyorum."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TATSO Üyeleri için Kuveyt Türk Katılım Bankası ile protokol imzalandı
TATSO Üyeleri için Kuveyt Türk Katılım Bankası ile protokol...
Oda başkanlarından TATSO ziyareti
Oda başkanlarından TATSO ziyareti