Van, ikinci kez kitap severleri bir araya getirdi.

Van, ikinci kez kitap severleri bir araya getirdi.

16 Aralık’a kadar açık olacak ve Van Büyükşehir Belediyesi ile Van Valiliği tarafından bu yıl ikincisi organize edilen ‘Van Kitap Fuarı’ ziyaretçilere kapısını açtı.

07 Aralık 2018 - 23:11 - Güncelleme: 07 Aralık 2018 - 23:22

16 Aralık’a kadar açık olacak ve Van Büyükşehir Belediyesi ile Van Valiliği tarafından bu yıl ikincisi organize edilen ‘Van Kitap Fuarı’ ziyaretçilere kapısını açtı.

Organize Sanayi Bölgesi Fuar Kongre Merkezi'nde düzenlenen fuara birçok ilden 150 yayınevi ile birlikte 150 yazar katılırken, Van Şairler ve Yazarlar Birliği’nden de (VAYAB) 65 Vanlı şair ve yazar katıldı.

Van Vali Yardımcısı Sinan Aslan, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, belediyelerin sadece alt ve üstyapı çalışmaları değil, sosyal ve kültürel faaliyetlere de ev sahipliği yapması gerektiğini söyledi.

2017’de ilki düzenlenen ‘Van Kitap Fuarı’na yaklaşık 150 bin okuyucunun ziyaret ettiğini, bu yıl ise ziyaret sayısının artmasını beklediklerini aktaran Vali Yardımcısı Aslan, ülke genelinde okuma alışkanlığının az olması üzüntü duyduğumuz bir durumdum olduğunu söyledi.

Vali Yardımcısı Sinan Aslan, “İnsanların çocuk yaşta kitap okuma alışkanlığına sahip olmaları önemli bir unsur. Çocuklarımıza küçük yaşta okuma alışkanlığı kazandırmalıyız. Kitap okuma alışkanlığını bir hayat felsefesi haline getirmeliyiz. Bunun içim ebeveynlerin rol model olması gerekiyor. Çünkü çocuklarımız bizden gördüklerini yapıyorlar. Bu bağlamda Van Milli Eğitim Müdürlüğü olarak; ‘Van Okuyor’ kampanyası başlattık. Gün içerisinde 20 dakika arkadaşlarımız kitap okuma alışkanlığı kazansınlar diye kitap okutuyoruz.” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Ülker Cem Kaplan’da belediye olarak birçok sosyal ve kültürel etkinlikler gerçekleştirdiklerini anlatarak şunları söyledi: “Doğu Anadolu'nun en büyük kitap fuarına ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Geçen yıl 100 yayıneviyle başladık. Bu yıl 150 yayınevi ve 150'den fazla yazarla fuarımızı açtık. Bunun yanında toplumda önemli bir yeri olan sahaflık mesleğinden de katılımcılar aramızdadır"

Van Kitap Fuar açılışına ülkenin değişik yerlerinden katılan yazarlar dışında Vanlı Yazarlarda yoğun ilgi gösterip aynı zamanda ev sahipliği görevi üstlendiler. VAYAB üyesi 65 şair ve yazarın katılımı dikkatlerden kaçmadı. Sayılarının Van’ın plakasına denk gelmesi VAYAB’ın ilgi odağı olmasına sebep oldu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TATSO Üyeleri için Kuveyt Türk Katılım Bankası ile protokol imzalandı
TATSO Üyeleri için Kuveyt Türk Katılım Bankası ile protokol...
Oda başkanlarından TATSO ziyareti
Oda başkanlarından TATSO ziyareti